Czym są suplementy diety?

Suplementy diety cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Sięgają po nie szczególnie osoby dbające o swoje zdrowie oraz sylwetkę. Wiemy od dawna, że organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje diety bogatej w wiele składników. Jednakże codzienne posiłki nie zawsze dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. W celu uzupełnienia tych braków zostały stworzone tak zwane suplementy diety.

Mimo, że przeróżne suplementy diety można zakupić w aptekach, nie są one uznawane za leki. Celem przyjmowania suplementów nie jest leczenie chorób. Są one przeznaczone dla ludzi zdrowych po to, aby utrzymywać ich organizm w równowadze, i zapobiegać ewentualnym chorobom powstającym na skutek właśnie braku jakichś składników. Nawet odżywiając się zdrowo, możemy nie dostarczyć naszemu organizmowi potrzebnej dawki niektórych substancji.

Czasem zaniedbania w diecie spowodowane są porą roku – jesienią i zimą nie spożywamy tyle witaminy C, jak w okresie letnim. Dlatego właśnie niektórzy sięgają wtedy po suplementy wzmocnione tą witaminą, aby zapobiec jesiennym infekcjom. Również niedostateczna ilość błonnika w przyswajanych pokarmach jest uznawana przez lekarzy za jedną z przyczyn groźnych chorób, między innymi nowotworów. Niestety właśnie typowa zachodnia dieta nie zaspokaja wystarczająco potrzeb organizmu na błonnik. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby spożywać codziennie 20 do 40 gramów błonnika, jednak w Europie wskaźnik jego spożycia wynosi jedynie około 14 gramów. Aby zapobiec negatywnym skutkom niskiego poziomu błonnika w organizmie, można przyjmować suplement zawierający tą substancję. Błonnik przy okazji odżywczych właściwości, zbawiennego wpływu na jelita oraz zdolności do regulacji cholesterolu, jest bardzo pomocny w walce z nadwagą.

Rodzajów suplementów diety jest bardzo dużo, jednak najpopularniejsze są te wspomagające odchudzanie, dostarczające niezbędnych witamin oraz minerałów, a także takie, które zostały specjalnie opracowane dla sportowców. Organizm sportowca posiada specyficzne potrzeby, jeśli chodzi o mikroelementy. Wzmożona aktywność fizyczna powoduje, bowiem szybszą utratę wielu cennych minerałów i przez to nasze złe samopoczucie, dlatego tak ważne jest, aby każdy sportowiec na bieżąco starał się uzupełniać te niedobory.

Suplementy, czyli zestawy minerałów i witamin stworzone zostały z myślą o profilaktyce chorób. Specjaliści zajmujący się komponowaniem tych specyfików, starając się wprowadzać na rynek coraz to nowsze rodzaje suplementów diety: te, które mają za zadanie dostarczać organizmowi minerały takie jak żelazo przeciwdziałające między innymi anemii, wapń wzmacniający kości i chroniący przed rozwojem osteoporozy, również suplementy diety specjalnie opracowane dla kobiet podczas menopauzy oraz pań zmagających się z cellulitem. Dla mężczyzn natomiast skomponowano suplementy wspomagające leczenie prostaty oraz podnoszące ich sprawność seksualną.
Jak widać suplementy diety to bardzo dobry pomysł inwestycji w swoje zdrowie. Warto zainteresować się nabyciem takiego zestawu witamin i minerałów dopasowanego do własnych indywidualnych potrzeb, aby jeszcze długo cieszyć się zdrowiem.

Be the first to comment on "Czym są suplementy diety?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*